Demre’de Gezilecek Yerler
Demre çok ama çok güzel bir yer bu yaz tatil noktanız Demre olabilir.Güleryüzlü Demre insanlarıyla portakal ve çiçek kokularıyla başlayan bahar yolculuğundan sonra yazın denizi güneşi sizi cezbedecek.

Demre’de Görülecek Yerler

Kekova: Tarih, doğa ve bugünkü yaşamın iç içe olduğu bir dünya cennetidir. Mavinin bütün tonlarını görebileceğiniz denizinde yüzlerce koyun buluştuğu bir yeryüzü harikası Kekova.
kekova
Eğer halen Kekova’yı görmediyseniz, eşsiz koylarında yolculuk etmediyseniz, deniz kıyısında tarihi kalıntıların üzerine oturup güneşin batışını izlemediyseniz, tarihi güzelliklerinin müthiş doğasıyla buluşmasına tanık olmadıysanız, eşsiz sularında yüzüp su altı güzelliklerine bakmadıysanız, daha fazla vakit kaybetmeden ilk fırsatta gelin ve yeryüzünün bizlere sunduğu bu güzelliği siz de keşfedin.


Noel Baba: Tüm dünyada “Noel Baba” adıyla tanınan, Avrupa ülkelerinde çoğunlukla Santa Klaus olarak bilinen Aziz Nicholaos, Fethiye yakınlarında Patara kentinde yaşamış bir din adamıdır. Günümüz İtalyası’nın Sicilya Adası, Napoli, Bari, Almanya’nın Frieburg ve hatta Amerika’da New York kentinin koruyucu azizi olma derecesine varan önemi, her yılın 6 Aralık günü yapılan anma törenleri ile daha da pekişmektedir.
noel
Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak iyi bir eğitim görmüş ve kendini insanlara adamıştır. Yaptığı yardımlarla çevresinde sevgi bağı oluşturan St. Nicholas, denizcilerin ve çocukların koruyucusu olarak Noel Baba adı ile bu güne değin yaşatılarak efsaneleştirilmiştir. Öldükten sonra Demre’de gömülmüş ve adına bir kilise yaptırılmıştır.

Myra: Antalya ili, Demre kasabasına 1,5 kilometre mesafededir Myra. Her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. En erken sikkeler M.Ö. 3. yüzyıl tarihlenir. Fakat şehrin en azından M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir.
myra
Çarpıcı kaya mezarlarıyla ünlü Myra Aziz Nicholaos’ın piskoposluk yaptığı ve bu nedenle tüm Orta Çağ boyunca ününü sürdüren önemli bir Lykia kenti olup ismi “Yüce Ana Tanrıçasının Yeri” anlamına gelmektedir. Lykia dilinde “Myrrh” olarak geçen Myra, Demre Ovası’nı kuzeybatıdan çeviren dağların denize bakan yamacına kurulmuştur. Önce bugünkü kaya mezarlarının üzerindeki tepeden kurulan şehir daha sonraları aşağıya inerek genişlemiş ve Lykia`nın çok önemli altı büyük kentinden birisi olmuştur.

Üçağız: Burası aynı zamanda tekneler için iyi bir barınaktır. Üç tarafı yeşilliklerle çevrili Üçağız Koyu doğal bir liman görünümündedir. Üçağız’ın güzelliği karşısında nutkunuz tutulur ve rüyada olduğunuz hissine kapılırsınız.
ucagiz
Koyun kuzey kıyısında yer alan Üçağız Köyü’nün içinde görülen kalıntılar Theimussa Antik Kenti’ne aittir. Şehrin tarihi hakkında pek bilgi yoktur, ancak bir kitabeden tarihinin M.Ö. 4. yüzyıla kadar indiği anlaşılmaktadır. Doğuda denizin hemen yukarısında birbiri üzerine binmiş hissini veren birçok lahit görülür. Bu mezarların çoğu Hellenistik ve Roma dönemine aittir. Mezarların üzerindeki yazıtlarda Kyaenai ve Myra vatandaşı diye yazılıdır.

Bir önceki yazımız olan Sandıklı Termal Park Hotel 2013 Fiyat başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.